blog-detail.jpg

Magazyny energii

P&Q realizuje innowacyjny kontrakt dotyczący budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 2MW współpracującej z magazynem energii. Ciekawym aspektem projektu jest wdrożenie autorskiego systemu sterowania i monitoringu „ETA” koncentrującego dane obiektowe, umożliwiającego analizę danych, sterowanie a także optymalizację zarządzania energią.

Czym są magazyny energii?

Magazyn energii to instalacja służąca do przechowywania dostarczanej energii w dowolnej postaci, a także umożliwiająca odebranie zgromadzonej energii w dowolnym momencie. Powyższa definicja odnosi się nie tylko do magazynowania energii elektrycznej, ale także innych form w tym m.in. energii cieplnej. Energia elektryczna może być gromadzona m.in. w postaci elektrochemicznej w akumulatorach np. litowo-jonowych – na chwilę obecną ta technologia magazynowania jest mocno rozwijana, cechuje się wysoką sprawnością, a wraz z jej popularyzacją i zwiększeniem nakładów produkcyjnych producenci oferują coraz niższe ceny (cena baterii li-ion na przestrzeni ostatnich 10 lat spadła o około 90%).

Rolą magazynów energii jest stabilizacja pracy systemu elektroenergetycznego – bilansowanie pracy sieci, redukcja problemów związanych z jakością energii. Zastosowanie urządzeń dostarcza możliwość sterowania źródłami wytwórczymi OZE i uniezależnienie się od wpływu warunków atmosferycznych, co stwarza nowe możliwości w kontekście odejścia od energetyki konwencjonalnej. Oprócz funkcji technologicznej niezwykle ważny jest aspekt ekonomiczny, magazyny energii współpracujące ze źródłami OZE m.in. farmami fotowoltaicznymi lub wiatrowymi mogą gromadzić nadwyżkę energii w momencie produkcji, a następnie zgromadzona energia może być odsprzedana w najbardziej opłacalnym momencie – w szczycie zapotrzebowania.

xmagazyn-energii.jpg.pagespeed.ic_.cJQKx80zfD-1.webp

Magazyny energii – rola w energetyce przyszłości.

Sektor energetyczny zmierza w kierunku decentralizacji, digitalizacji, a także dalszej ekspansji niskoemisyjnych źródeł energii, w związku z czym zastosowanie magazynów energii na szeroką skalę na przestrzeni kolejnych lat jest nieuniknione.

Energetyka przyszłości otwiera drogę dla wielu branż, a jedną z nich na pewno jest branża IT. Powszechna automatyzacja, digitalizacja, popularyzacja algorytmów sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego pozwala na stworzenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych, w których, w związku ze znaczącą decentralizacją jednostek wytwórczych – głównie za sprawą OZE – jedną z kluczowych ról odegrają właśnie magazyny energii – zarówno to przemysłowe jak i prosumenckie. Wyżej wymienione rozwiązania pozwolą na stworzenie systemów sterowania bilansujących pracę sieci, dostosowujących popyt energii do podaży, optymalizujące pracę OZE – a co za tym idzie wprowadzone zostaną nowe możliwości w kontekście dekarbonizacji.

Zastosowanie magazynów energii znajdzie coraz lepsze uzasadnienie ekonomiczne. Ceny energii elektrycznej stale rosną, a koszty akumulatorów maleją. Dodatkowe legislacje, które będą stopniowo wdrażane ułatwią rozwój tego sektora.

Kontakt

P&Q

ul. Króla Zygmunta Augusta 24

15-136 Białystok (Polska)


P&Q

ul. Choroszczańska 33

15-732 Białystok (Polska)


Biuro Techniczne P&Q

ul. Jana Sobieskiego 27

81-781 Sopot (Polska)


Skontaktuj się z nami